Травма свідка: що це і як її вчасно розпізнати у себе

Психологи наголошують, що в таких ситуаціях важливо не забувати піклуватись про себе, адже кожен з нас стає свідком великої трагедії.

Про те, що таке травма свідка, як її розпізнати та як допомогти собі, розповідає Независимый Регион із посиланням на публікацію Центру психології та розвитку Київський Дворик в Instagram.

Як виникає травма свідка

За словами психологів, трагічні події можуть завдати шкоди не лише тим, хто постраждав, але й тим, хто виявився спостерігачем за насиллям, смертю, або їх наслідками.

«Певно кожен бачив фото ДСНС, які приїхали рятувати людей із-під завалів і емоційно ледь самі витримують те, що вони побачили. Саме так виглядає травмований свідок», — пояснюють психологи.

Отримати травму можна також побачивши переповнені жорстокістю фото або відео.

Як проявляється травма свідка

Травма свідка може проявлятись у різний спосіб:

  • на підсвідомості уява малює яскраві та страшні картинки того, що така сама ситуація могла трапитись і з вами або вашими близькими;
  • ви відчуваєте страх, тривогу, стан близький до паніки або панічну атаку;
  • у вас спостерігається нудота, сильний головний біль, непритомність;
  • ви можете відчувати пекучий, неймовірно потужний гнів, мрії про помсту, бажання трощити речі;
  • відчувається несподіваний спокій та порожнеча, наслідки травми можуть проявитись не одразу, однак через деякий час у вас з’явиться тривога, нові фобії, нав’язливі спогади та нічні жахи.

Як вийти з такого стану

Психологи говорять про важливість розмови з близькими людьми, не можна закриватись у собі.

«Не мовчіть про свій стан — поговоріть про це із близькими, або напишіть у соцмережах про те, що вам довелося пройти. Історія — це один із головних механізмів подолання стресу для дорослої людини», — пояснюють спеціалісти.

Також вам варто зробити все можливе, що повернути собі ресурсний стан — прогулянка, перегляд Tik-Tok, гаряча ванна тощо.

Якщо ви не можете вийти з такого стану самостійно, зверніться до спеціаліста.

«Будьте уважні та емпатичні до себе. Не всі травми зцілюються самі по собі. Іноді для цього потрібна допомога психолога», — закликають психологи.

Раніше НР писав про те, коли для організму корисніше йти на пенсію.

0 Replies to “Травма свідка: що це і як її вчасно розпізнати у себе”