В Україні прийняли новий закон про мобілізацію: що зміниться і коли він набуде чинності

Народні депутати доволі швидко пройшли правки і схвалили його в комітетській версії.

Що відомо про новий закон розповідає Независимый Регион з посиланням на РБК-Україна.

Як проходило голосування і коли закон набуде чинності

10 квітня депутати присвятили розгляду понад 4 000 правок, які були відхилені профільним комітетом з питань нацбезпеки, оборони та розвідки. Засідання тривало до пізньої ночі, під кінець у залі були лише кілька десятків нардепів. Тому жодних змін не було внесено.

11 квітня на підтвердження ставили близько 30 комітетських правок. І всі вони були підтримані більшістю голосів. На межі була правка, яка прибирала з проекту норму про демобілізацію, але й її підтримали 227 голосами «за».

Згідно з процедурою, спочатку закон має підписати голова Верховної ради Руслан Стефанчук, а після цього президент. Втім, цей процес може затягнутися, якщо з’явиться блокуючи постанова, яку нардепи можуть зареєструвати в Раді.

Новий закон про мобілізацію набуде чинності через місяць після того, як його підпише Володимир Зеленський.

Документ передбачає нові обов’язки для військовозобов’язаних українців, процес мобілізації по-новому, покарання для ухилянтів тощо.

Без демобілізації, але із підставами для звільнення

Пропозиція про демобілізацію військових після 36 місяців служби та про ротацію була в урядовій версії. Однак на прохання головнокомандувача ЗСУ Олександра Сирського її прибрали. Як пояснив представник Міноборони Дмитро Лазуткін, були враховані «побажання Генштабу з урахуванням оперативної ситуації» на фронті. Росіяни наступають на багатьох напрямах, тому не можна послабити Сили оборони. Протягом 8 місяців повинен з’явитися окремий закон, який безпосередньо регулюватиме питання ротації та мобілізації.

Разом з тим законом передбачено звільнення з військової служби для:

  • колишні полонені (при недобровільній здачі в полон);
  • військові, які отримали інвалідність, генерали (за рішенням військового керівництва);
  • контрактники, у яких сплив термін дії контракту;
  • військові, яких призначили суддями або обрали нардепами.
  • військові з інвалідністю всіх груп. Водночас о кінця 2024 року всі чоловіки віком 25-55 років, яким після 24 лютого 2022 року встановили інвалідність ІІ та ІІІ груп, мають пройти повторну комісію на придатність до служби. Це не стосується тих, хто став інвалідом ІІ та ІІІ груп після хвороби чи поранення під час оборони України.
  • жінки у зв’язку з вагітністю або відпусткою для догляду за дитиною;
  • багатодітні батьки;
  • батьки-одинаки.

Як змінились правила мобілізації: до ТЦК без повістки, військовий квиток при собі та е-кабінет

Після того, як закон набуде чинності, протягом 60 днів усі військовозобов’язані мають прийти в свої територіальні центри комплектування (ТЦК), щоб уточнити облікові дані. Тепер це можна зробити дистанційно через електронний кабінет.

Варто зазначити, що із закону прибрали норму про обов’язкову реєстрацію е-кабінету. Як і будь-які згадки про повістки, які мали розсилатися через них. Електронний кабінет залишається правом, а не обов’язком.

Водночас, при оновленні даних українці мають повідомити у ТЦК всі особисті дані, аж до номера телефону та адреси електронної пошти.

Усі військовозобов’язані українці повинні мати при собі військовий квиток або тимчасове посвідчення і пред’являти його на вимогу представника військкомату. Зараз перевіряти документи маю право і поліцейські.

За бажанням люди з інвалідністю, звільнені з полону та молодь до 25 років після базової загальновійськової підготовки чи базової військової служби можуть мобілізуватися на службу за контрактом.

Законом скасовується строкова служба. Замість неї запроваджується базова підготовка для українців віком 18-25 років. Передбачається, що вони зможуть обрати рік та період служби, доки їм не виповниться 24 роки.

Термін — до п’яти місяців у мирний час та до трьох у воєнний. Причому у мирний час: до трьох місяців базова загальновійськова підготовка, до двох — професійна. У воєнний час: не менше одного місяця базової підготовки та до двох — професійної.

Які повноваження будуть у ТЦК і як каратимуть ухилянтів

За зверненням керівника ТЦК поліція проводитиме адміністративне затримання військовозобов’язаних, які не з’являються до військкомату за повісткою. До цього вона могла затримувати на три години тих, на яких вже було складено протокол в ТЦК.

Якщо поліція не може знайти військовозобов’язаного, керівник ТЦК направляє йому вимогу з’явитися рекомендованим листом. Якщо ігнорується і це прохання, щодо ухилянта запускається процедура обмежень, а саме тимчасова заборона на керування транспортним засобом.

Передбачається, що якщо ухилянт протягом 10 днів (після отриманого листа) не з’явиться до ТЦК, то військкомат звернеться до суду з проханням призупинити дію водійських прав. І це обмеження діятиме до явки до ТЦК або відкликання такої вимоги.

Втім, такий захід загрожує не всім ухилянтам. Суд відмовить військкомату, якщо:

  • обмеження позбавляє людину засобів для існування;
  • авто використовується у зв’язку з інвалідністю (або є на утриманні особа з інвалідністю І, ІІ групи, або дитина з інвалідністю).

Які бонуси передбачені для військових

Закон містить так званий мотиваційний пакет. Зокрема, мобілізованим буде компенсовано 50% першого внеску за іпотекою. А також їм передбачені виплати по 100 тисяч гривень після першого та другого року служби. Порядок та умови визначатиметься Кабінетом міністрів.

Основну щорічну відпустку даватимуть частинами протягом календарного року (головна безперервна частина не менше 15 днів). Крім того, дружин та чоловіків військових звільнять від відсотків за користування кредитами, сплати штрафів та пені (крім кредитів на авто та житло). Також передбачена допомога у придбанні автомобіля. Так, упродовж трьох місяців після укладання першого контракту військовий отримає сертифікат на машину у розмірі 150 тисяч гривень.

На рівні закону закріплюється зарахування до вислуги років одного місяця за три місяці, якщо особа служить безпосередньо на передовій. А також передбачена додаткова відпустка на 90 днів для звільнених із полону та виплата 15 млн гривень за загиблого військового. За знищену чи трофейну техніку встановлюється винагорода у розмірі від 11,5 до 870 тисяч гривень.

Варто зазначити, що мобілізовані добровольці також отримають два місяці «відстрочки» перед відправкою до навчальних центрів, щоб завершити свої цивільні справи.

Хто матиме право на відстрочку від мобілізації

Відстрочка залишається для заброньованих, осіб інвалідністю, тих, хто тимчасово не придатний до служби за станом здоров’я (на строк 6-12 місяців), багатодітних батьків (крім боржників за аліментами), батьків-одинаків, батьків та опікунів дітей з інвалідністю, сиріт до 18 років, а також тих, хто зайнятий постійним доглядом за дружиною, дитиною, батьком чи матір’ю.

Обмежено коло осіб, які можуть оформити постійний догляд. Тепер зробити це та отримати відстрочку дозволять лише члену сім’ї першого ступеня споріднення (чоловік, діти тощо). Якщо немає найближчих родичів, то дозволяється оформити догляд члену сім’ї другого ступеня споріднення.

Як і раніше, відстрочка надається керівництву міністерств, народним депутатам, суддям, дипломатам, іншим державним службовцям тощо.

Мобілізації не підлягатимуть студенти на денній чи дуальній формі навчання. Головна умова — рівень освіти, вищий за раніше отриманий. До цієї категорії також відносять докторантів та осіб, зарахованих до інтернатури. Кабінет міністрів пропонував відмовити у відстрочці аспірантам-контрактникам, але цю норму із закону виключили.

Також мобілізувати не будуть тих, чиї близькі родичі загинули або зникли безвісти, виконуючи завдання в АТО або під час повномасштабної агресії РФ. Або посмертно отримали звання Героя України за героїзм під час Революції Гідності.

Як зміняться правила бронювання

Посада держслужбовця більше не гарантує броню від мобілізації. Гарантовано її отримають топ-чиновники категорії «А», голови обласних та районних рад, сільські селищні та міські голови.

Чиновників категорії «Б» та органів місцевого самоврядування бронюватимуть із розрахунку не більше 50% від кількості військовозобов’язаних.

Бронь належить співробітникам органів державної влади, інших держорганів (у тому числі НАБУ, Національної поліції, прокуратури, ДСНС та інших), підприємств та організацій, критично важливих для Збройних сил України, економіки та життєдіяльності населення.

Ключова зміна — можливість забронювати кінцевих бенефіціарів критичних підприємств, які не є працівниками. Ймовірно, зміни чекають і самих працівників таких підприємств. Законом доручається Кабінету міністрів підготувати нову постанову про порядок бронювання. Прем’єр-міністр Денис Шмигаль нещодавно заявив, що рішення буде «справедливим».

Раніше НР писав про те, що в Україні внесли зміни до ПДР.

0 Replies to “В Україні прийняли новий закон про мобілізацію: що зміниться і коли він набуде чинності”