Нові правила для «обмежено придатних»: що зміниться з 4 травня

Серед іншого він передбачає скасування статусу «обмежено придатних» до служби та зобов’язує знову пройти військово-лікарську комісію (ВЛК).

Про те пише Независимый Регион з посиланням на текст закону 3621-IX та інтерв’ю директора департаменту охорони здоров’я Міноборони Оксани Сухорукової.

Що зміниться для «обмежено придатних»

Як йдеться у перехідних положеннях закону, громадяни України, які визнані обмежено придатними до військової служби до 4 травня, протягом 9 місяців повинні в обов’язковому порядку повторно пройти ВЛК (фактично до кінця 2024 року). Це потрібно для того, щоб встановити,  придатні вони чи ні згідно з новими правилами.

Також для цього у відповідність до закону необхідно привести підзаконні акти. Йдеться про зміни до наказу Міністерства оборони №402 про військово-лікарську комісію. Поки він відсутній, медики не мають необхідних критеріїв, щоб визначати ступінь придатності.

За словами директорки департаменту охорони здоров’я Міноборони Оксани Сухоруково, зміни до наказу почали погоджувати два тижні тому. Вона зазначила, що умови прописуються детальніше. Захворювання прив’язані до МКБ-10 (Міжнародної класифікації хвороб Десятого перегляду), а також описані критерії, коли особа придатна або непридатна, тобто коли стан є важким, середнім чи легким за групою захворювань.

Як відомо, оновлені критерії містять кілька тисяч діагнозів. І у кожній групі захворювань можуть бути як придатні, так і непридатні до служби – залежить від ступеня порушення функцій.

«Наприклад, якщо у людини виразка була в анамнезі і залишився лише рубець — придатний. А якщо виразка була ускладнена, було проведено оперативне втручання з видаленням значної частини шлунка, то людина непридатна», — пояснила Сухорукова.

Фактично буде п’ять статусів: непридатний та чотири категорії придатних, залежно від ступеня функціональності.

Хто підпадає під категорію придатних:

  • придатні (повністю);
  • придатні до служби у військових вишах, ТЦК, частинах забезпечення, установах, організаціях (але непридатні до служби у штурмових військах, морській піхоті, Силах спецоперацій, підрозділах спецназу тощо);
  • придатні за окремими спеціальностями (наприклад, кандидати на вступ до військового вишу);
  • придатні до виконання специфічних завдань.

Втім, закон не містить прямого обов’язку обмежено придатним самостійно прибути до ТЦК для проходження комісії. Але дає право військкоматам направляти таких військовозобов’язаних на медогляд. Разом з тим, 18 травня набуває чинності новий закон про мобілізацію, згідно з яким усі військовозобов’язані повинні протягом 60 днів оновити дані до ТЦК. Відповідно, при оновленні облікових даних громадянина можуть направити на повторну ВЛК.

Раніше НР писав про те, кого не заберуть до війська, а хто втратить відстрочку.

0 Replies to “Нові правила для «обмежено придатних»: що зміниться з 4 травня”