Що чекає на боржників за комуналку під час війни

Про те, що чекає на українців, які мають борги по оплаті комунальних послуг, розповідає Независимый Регион з посиланням на Фокус.

Від початку воєнного стану в Україні було заборонено накладати пеню за борги по комунальним послугам. Проте від січня 2024 року мораторій був скасований. Крім пені, якщо це передбачено договором, до боржника можуть застосовуватись штрафи, інфляційні нарахування, тощо.

За словами старшого юриста ТОВ «ЮКК «Де-юре» Івана Топора, у разі якщо власником квартири не сплачуються комунальні послуги, то надавач має право застосувати до боржника пеню в розмірі, що не перевищує 0,01% від суми заборгованості.

Він наголосив, що комунальні послуги, як і будь-які інші платні послуги мають оплачуватись у порядку і терміни, що визначені договором.

«Водночас існують нормативні акти, які визначають певні послаблення у порядку оплат та наслідках їх несвоєчасного здійснення. Отже, для початку, слід визначити загальний перелік наслідків у разі несплати заборгованості за комунальні послуги, а далі вже можна розглянути виключення, які можуть застосовуватись до певної категорії громадян в період воєнного стану», — зазначив експерт.

Варто нагадати, що заборона відключення комунальних послуг, а також нарахування штрафів і пені зберігається тільки на тимчасово окупованих територіях і в зоні бойових дій.

Яку відповідальність несуть споживачі за несплату

Постачальники послуг мають право подати до суду для стягнення заборгованості, якщо користувач не виявляє бажання сплачувати за отримані послуги добровільно або укласти договір реструктуризації.

В такому випаду боржник буде зовов’язний сплатити окрім штрафу, пені та заборгованності ще й компенсацію позивачу витрати за судовий збір.

Якщо до моменту набуття законної сили судовим рішенням борг все ще не сплачений, тоді його може стягнути державний чи приватний виконавець. До того ж споживачу можуть заблокувати платіжні картки та банківські рахунки, поки борг не буде погашений.

В випадку стягнення з боржника заборгованості в примусовому порядку, боржник зобов’язується оплатити послуги виконавця в розмірі 10% від суми стягнення.

Чи можуть відібрати квартиру або майно в боржників за комуналку

Як роз’яснив юрист, трапляються поодинокі випадки відчуження квартир в рахунок сплати боргів за комунальні послуги. Таке може трапитись, коли борг співмірний із вартістю об’єкта нерухомості.

Раніше НР писав про те, які пільги можуть отримати ветерани під час працевлаштування.

0 Replies to “Що чекає на боржників за комуналку під час війни”